Preot Vasile Acatrinei

Preoți slujitori Aprilie 1, 2014

-                           Născut 29/12/1950 în comuna Vlădeni judeţul Botoşani ca fiu al Victoriei şi Gheorghe Acatrinei.

-                           Absolvent al Seminarului Teologic din Bucureşti – 1971

-                           Licenţiat în teologie, Facultatea de Teologie Ortodoxă  „Dumitru Stăniloae” – Iaşi -1994.

-                           Căsătorit la data de 3 Octombrie 1971 cu Aneta – cadru didactic, având 2 copii: Laurenţiu-Benone 1972 şi Ciprian 1975.

-                           Hirotonit la 2 februarie 1972 pe seama Parohiei Hăşmaş, comuna Hăşmaş, Protopopiatul Ineu, Judeţul Arad.

-                           În 1975 transferat la Parohia Băluşeni, Protopiatul Botoşani unde am construit casă parohială cu 5 camere, restaurat şi pictat biserica, refăcut bisericuţa Sfinţii Voievozi - monument istoric (sec. XVIII).

-                           La 17 august 1986 s-a resfinţit Biserica parohială „Sf. Nicolae” de către Preasfinţitul Episcop Vicar - Pimen Suceveanul, fiind hirotesit iconom stavrofor.

-                           În anul 1989 luna Mai am fost transferat ca preot II la parohia „Uspenia” din municipiul Botoşani unde împreună cu preotul paroh am restaurat şi pictat biserica.

-                           În anul 1995 am fost transferat ca preot paroh la Biserica „Sfântul Spiridon” din municipiul Botoşani unde am desfăşurat următoarele lucrări : construirea unui Centru pastoral cu parter şi etaj având 400 mp utilizabili; consolidarea şi restaurarea bisericii la interior şi exterior cu schimbarea acoperişului; executarea picturii din nou în tehnica fresco. Toate lucrările au fost sfinţite la data de 2 septembrie 2012 de catre Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan- Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei când am primit ca distincţie „Crucea Mitropolitul Dosoftei”.

-                           Între anii 1997-2002 am funcţionat ca profesor şi spiritual la Seminarul Teologic Liceal „Sfântul Gheorghe” –Botoşani.

Data hirotonire: 1972-02-02

Citește alte articole despre: preot